J.Basanavičiaus aikštė žiemą, MarijampolėŠešupės vingis, MarijampolėFontanas Poezijos parke, MarijampolėSasnavos bažnyčios bokštas, Marijampolės sav.Ramybės parko beržai, MarijampolėŠešupės upė, MarijampolėŠešupės mėlynumas, Marijampolės sav.

Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono muziejus

bataliono
Aprašymas

BATALIONO MUZIEJUS

Muziejaus istorija skaičiuojama nuo 1998 metų, kai atsiradus entuziastams buvo įkurtas Vytenio bataliono muziejus. Medžiaga ekspozicijoms, esančioms bataliono muziejuje, buvo renkama palaipsniui. Dauguma eksponatų yra padovanoti žmonių, kiti rasti išminuotojų, tačiau ir patys kariškiai važinėjo bei ieškojo karinės atributikos muziejaus fondui papildyti.
Muziejuje gausu įvairios spausdintinės medžiagos: žemėlapių, raštų, įsakymų. Vieni svarbesnių raštų, eksponuojamų muziejuje: ministro įsakymas, kuriuo liepiama batalionui perimti anksčiau toje teritorijoje buvusio dalinio vardą bei tradicijas. Taip pat eksponuojami 9-ajame pulke tarnavusių kariškių pasai, dokumentai, įvairūs žmonių liudijimai, knygos, nuotraukos.
Bataliono muziejuje yra originalus kunigaikščio Vytenio biustas, kuris karo metais buvo išsaugotas ir pabūklas – dar vienas labai įdomus eksponatas. Akį taip pat patraukia žalias dviratis. Tai švedų gaminta priemonė, kuria prieškaryje važinėjo mūsų kariai. Tokie pat dviračiai matyti ir fotografijose, esančiose muziejuje.
Tarptautinių operacijų eksponatams yra skirti net du stendai. Juose gausu monetų, aprangos detalių, dokumentų iš Afganistano, Kosovo, Pakistano.
Muziejuje eksponuojamos ir monetos, ginkluotės bei amunicijos detalės. Muziejus skirtas supažindinti su Marijampolės krašto karine istorija.


FRESKŲ SALĖ

Marijampolės karinio miestelio kareivinėse išlikę tarpukaryje (nuo 1936 m. iki 1939 m. ) tapytos freskos. Šias freskas, kuriose vaizduojami: jotvingių karys, neįvardintas Lietuvos didysis kunigaikštis, dr. Jonas Basanavičius, Kunigaikštis Kęstutis ties Trakais, karininko Juozapavičiaus žūtis ant Alytaus tilto ir didžiojo kunigaikščio Gedimino laidotuvės, nutapė eiliniai kariai, kuriems buvo leista tapyti laisvalaikio patalpose. Freskos buvo atrastos 2000 m. renovuojant kareivines. Užnemunėje tai vienintelė išlikusi sieninė tapyba.
2006 m. batalionas dalyvavo Lietuvoje vykusiuose tradiciniuose Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos" renginiuose, pirmą kartą Lietuvos istorijoje pristatydamas karinį paveldą: Marijampolės karinio miestelio, istoriją, bataliono muziejų, kareivinėse išlikusias tarpukario Lietuvos freskas. 2011 m. Batalionas dar kartą dalyvavo Europos paveldo dienų renginiuose, kurių tema buvo „Paslėpti lobiai. Sieninė tapyba“.


ARKLIŲ MANIEŽO PASTATAS

Vienu iš įdomių objektų batalione taip pat tapo eksponuojamas kultūros paveldo objektas - XIX a. pabaigoje statytas arklių maniežo pastatas. Pastatas unikalus savo lubų konstrukcija ir akustika.
Šiame pastate jau buvo organizuoti keli kultūriniai renginiai.


PAMINKLAS LDK VYTENIUI

Vytenio bataliono parkas prieš II pasaulinį karą buvo viena gražiausių ir labiausiai lankytinų vietų visoje Marijampolėje. Parko centrine ašimi buvo gražus baseinas su sala, kurioje stovėjęs žinomo išeivijos skulptoriaus Gabrieliaus Stanulio sukurtas paminklas (pastatytas 1936 m.) Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vyteniui. Deja, sovietmečiu paminklas buvo sunaikintas, o parkas apleistas ir sudarkytas.
Vienas iš paskutiniųjų įgyvendintų projektų tai Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio paminklo atstatymas bataliono teritorijoje (paminklo skulptorius Julius Narušis). Miestelėnų paaukotomis lėšomis paminklas buvo atstatytas 2009 m. kovo 1 d.

 

Adresas: Vytauto g. 72, Marijampolė.
Telefonas: (343) 91 377
El. paštas: juozas.slaboda@mil.lt
Tinklapis: http://muziejai.lt/marijampole/bataliono_muziejus.htm

Kontaktai

MARIJAMPOLĖS TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
J.Basanavičiaus a.1, Marijampolė
+370 642 23003, El. p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Darbo valandos:

I-V  8:00 - 17:00

VI-VII  Nedirbame

Pietų pertrauka 12:00 - 13:00